Правила за водене на въздушна война

 

           

Закони и правила за войната на сушата (Хага, II) 29-ти юли, 1899-та

Laws and Customs of War on Land (Hague, II), July 29, 1899

 

 

ЧЛЕН XXII

Правото на воюващите да прилагат начини за нараняване на врага не е неограничен.

 

ЧЛЕН XXIII

. . . особено се забранява:

b. Да се убиват или раняват коварно хора, принадлежащи към вражеската нация или армия.

c. Да се убива или ранява враг, който е сложил оръжие или, нямайки намерение да се защитава, се е предал.

d. Да се използват оръжия или материали, природата на които причинява ненужни травми.

 

ЧЛЕН XXV

Атакуването или бомбардирането на градове, села, селища или сгради, които не са защитени, е забранено.

ЧЛЕН XXVI

Командирът на атакуващите сили, преди да предприема бомбардировка, освен в случай на щурм, трябва да направи всичко възможно да предупреди властите.

 

ЧЛЕН XXVII

При обсади и бомбардировки трябва да бъдат взети всички мерки да се щадят, доколкото е възможно, сгради, отдадени на религия, изкуство, наука и благотворителност, болници и места, където се събират болни и ранени, освен ако не са използвани в същото време за военни цели.

Обсадените трябва до означат тези сгради или места с някакви особени и видими знаци, които предварително трябва да бъдат известени на атакуващите.

 

 

 

 

ПРАВИЛА ЗА ВЪЗДУШНА ВОЙНА

Хага, 23-ти февруари 1923-та

 

RULES OF AERIAL WARFARE

The Hague, February 1923

 

Член XXII

Въздушното бомбардиране с цел тероризиране на цивилното население, унищожаване или повреждане на частна собственост от невоенен характер, или нараняване на цивилни е забранено.

 

Член XXIV

 

(1) Въздушното бомбардиране е законно само когато е насочено срещу военни обекти, което значи обекти, чието унищожение или повреждане ще представлява ясно военно предимство за воюващия.

(2) Такова бомбардиране е легитимно само когато е насочено изключително към следните обекти: военни сили; военни заводи; военни складове и депа; фабрики, представляващи важни и широко известни центрове свързани с производството на оръжие, амуниции или чисто военни доставки; комуникационни или транспортни линии използвани за военни цели.

(3) Бомбардирането на големи и малки градове, села, жилища или сгради, които не се намират непосредствено в района на действие на наземните сили, е забранено. В случаите, когато обектите по параграф (2) са така разположени, че не могат да бъдат бомбардирани, без да се засегне цивилното население, самолетите трябва да се въздържат от бомбардиране.

(5) Воюващата страна е длъжна да заплати компенсация за вреди нанесени на човек или на неговата собственост причинени от престъпления по смисъла на този член.

 

Член XXV

При бомбардиране от въздуха, командирите трябва да вземат мерки да запазят, доколкото е възможно сгради с голямо обществено значение, свързани с изкуство, наука или с благотворителна функция, исторически паметници, болници и други места, където са настанени болни и ранени хора, освен ако тези сгради, обекти или места в момента не се използват за военни цели. Тези сгради, обекти и места трябва през деня да носят знаци, видими от самолет. Означаването с такива знаци на различни сгради, обекти и места от тези описани по-горе ще се смята за акт на коварство. Знакът използван по описания начин, отнасящ се до сгради защитени по Женевската Конвенция ще бъде червен кръст на бял фон, а в случай на други защитени сгради- голям правоъгълник, разделен по диагонала на две триъгълни части, едната черна, а другата бяла.

 

ЗАЩИТА НА ЦИВИЛНОТО НАСЕЛЕНИЕ СРЕЩУ БОМБАРДИРАНЕ ОТ ВЪЗДУХА В СЛУЧАЙ НА ВОЙНА

Единодушна резолюция на Асамблеята на Обществото на Народите

30-ти септември 1938-ма

 

Асамблеята,

 

Имайки, предвид че при много случаи общественото мнение изразява своят ужас от бомбардирането на цивилни;

Имайки, предвид че тази практика, от която няма никаква военна необходимост и която носи само ненужно страдание, е осъдена от принципите на международното право;

Имайки, предвид че решението на този проблем, който тревожи всички държави, независимо дали са членки на ОН или не, изисква техническо разследване и реално обмисляне.

I. Признаване на следващите принципи като необходима база за всички бъдещи наредби:

1) Международното бомбардиране на цивилно население е незаконно;

2) Обектите атакувани от въздуха трябва да бъдат легитимни военни обекти и да бъдат разпознаваеми като такива.

3) Всички атаки на легитимни военни обекти трябва да се извършват така че цивилното население в района да не бъде бомбардирано по невнимание;

 

 

 

АПЕЛ НА ПРЕЗИДЕНТА ФРАНКЛИН Д. РУЗВЕЛТ ЗА ЗОНОВОТО БОМБАРДИРАНЕ НА ЦИВИЛНО НАСЕЛЕНИЕ, 1-ВИ СЕПТЕМВРИ, 1939-ТА

Президента на Съединените Щати към правителствата на Франция, Германия, Италия, Полша и Британския Крал, 1-ви септември, 1939-та

 

Безмилостното бомбардиране от въздуха на цивилни в неукрепени населени места по време на конфликтите, избухнали на различни места по земното кълбо през изминалите няколко години, което причини осакатяване и смърт на хиляди беззащитни мъже, жени и деца, отврати всеки цивилизован човек и дълбоко потресе съвестта на човечеството.

Ако се прибегне до тази форма на антихуманно варварство по време на трагичните сблъсъци, пред които е поставен сега света, стотици хиляди невинни човешки същества, които нямат никаква отговорност, и които не са и далечни участници в сблъсъците избухнали сега, ще загубят живота си. Затова адресирам този спешен апел до всяко правителство, което може да бъде въвлечено в тези сблъсъци да потвърди публично своето решение, че въоръжените сили никога, в никакъв случай и при никакви обстоятелства няма да предприемат бомбардировки от въздуха върху цивилно население или неукрепени градове, като се имам, предвид че същите правила ще бъдат съвестно спазвани и от техните опоненти. Настоявам за незабавен отговор.

 

НЮРНБЕРГСКИ ПРИНЦИПИ

ХАРТА НА МЕЖДУНАРОДНИЯ ВОЕНЕН ТРИБУНАЛ

8-ма АВГУСТ, 1945-та

 

[Подписали: САЩ, СССР, Британия, Франция ]

[откъси]

 

Член VI

Изброените действия, или някое от тях, са престъпления попадащи под юрисдикцията на Трибунала, за които ще се търси индивидуална отговорност:

 

(b) Военни престъпления: именно, нарушения на законите или правилата за водене на война. Такива нарушения са: убийство. . . . . . на цивилно население, убийство на военнопленници. . . . . ненужно унищожение на градове, села или унищожения неоправдани от военните нужди.

(с) Престъпления срещу човечеството: именно, убийство. . . или друго антихуманно действие срещу цивилно население. . .

Лидери, организации, подбудители и съучастници взели участие във формулирането и изготвянето на план или конспирация за извършването на някое от горепосочените престъпления са отговорни за всички действия извършени и то който и да било при изпълнението на този план.

 

Член VII

 

Официалната позиция на обвиняемия. . . няма да се счита за освобождаваща го от отговорност или смекчаваща наказанието.

 

 

Назад